V dnešní době je důležité se správně rozhodnout pro výběr dalšího vzdělávání. Rozmyslet si co vlastně chceme do budoucna dělat. A co je na tom snad ještě důležitější. Prozkoumat volný pracovní trh. Jací jsou vlastně zaměstnanci vyhledávaní. A jaká šance je uplatnit se. Na co Vám bude titul když o Vás nikdo na trhu práce neprojeví žádný zájem. Právě dnes se především trh práce zaměřuje na řemeslné pozice. A také dělnické profese. Stalo se totiž velkým trendem chodit jen na na střední nebo vysoké školy.
Každý by chtěl titul. A práci za velké peníze někde v kanceláři. Vždy náš národ platil za to, že máme zlaté české ručičky. Ale momentálně toto tvrzení docela dost pokulhává. Na dělnické a řemeslné práce práce se spíš najímají Ukrajinci nebo občané z Moldávie. Práci dělat chtějí. A ve většině případů za mnohem menší mzdu. Není to dobré řešení díry na trhu práce. Měli by se více motivovat právě současní studenti. Ukázat jím, že řemeslo není nic podřadného. A také se na něm dá vydělat spoustu peněz. Další výhodou je délka studia. Studuje se totiž pouhých 3,5 roku. Oproti tomu na dokončení vysoké školy potřebujete nejdřív dokončit školu střední. A po té minimálně další tři roky na dokončení školy vysoké.
Po ukončení Střední odborné školy si můžete otevřít živnost. Stačí mít živnostenský list. Opakem odborného učiliště je Vysoká škola. Po jejím vystudování jste na pomyslné špičce studia. Studenti spolu s učiteli tvoří takzvanou akademickou obec. Můžete získat akademický titul. Vysoké školy se dělí na veřejné, státní a soukromé. Ne každý obor se dá studovat na veřejné vysoké škole. za některé obory si prostě musíme připlatit. Tituly, které můžete získat jsou od bakalářského až po doktorát. Na odborné pozice musíte mít právě Vysokou školu. Například v lékařství je obrovská díra po lékařích nebo diplomovaných sestrách. A také učitelích. Jak v mateřských, tak i na základních školách.