Allium ursinum je název rostliny, která svým vzhledem není jinak zvláštní ani nápadná, má širší listy o délce až dvacet centimetrů a v době, kdy kvete, jí krášlí několik bílých květů. Jedná se o bylinku, pod českým názvem medvědí česnek jste se s ní již určitě setkali.
Kde v přírodě tuto rostlinku najdete? Všude tam, kde je spíše stín a drží se vlhko. Neroste osaměle v několika málo kusech, ale její porost je velký a nepřehlédnutelný. Ideální podmínky k jejímu růstu nabízí listnaté stromy a blízkost vodních toků. Jedná se sice o rostlinu jednoduchou, ale přitom na pohled velmi hezkou a dekorativní, proto se s ní můžete setkat i s jako okrasou parčíků či zahrádek a výjimkou není ani výskyt ve velkoměstě.
Medvědí česnek má dvě odrůdy, jeden se označuje jako pravý a ten druhý jako ukrajinský. Ten pravý najdete na našem území především na Moravě a východu Čech, směrem na západ naší republiky se vyskytuje zřídka. Ten ukrajinský, podle názvu, se vyskytuje v oblastech směřovaných na východní stranu od nás. Jediný rozdíl, který mezi těmito dvěma druhy najdete, je vzhled květů.
Hned po skončení zimy se začne drát na světlo, a to ještě dříve, než na stromech spatříte první lístky. Při procházce v lese vás může výskyt medvědího česneku přilákat svou výraznou česnekovou vůní.
Jedná se o rostlinu vytrvalou, to, co roste nad zemí, zmírá a v letních měsících pak tuto bylinku již jen stěží naleznete.
To, čím je prospěšná, jsou právě listy. Jeho sběru se vyhněte v chráněných oblastech a také si dejte pozor, abyste si medvědí česnek nespletli s konvalinkou. Existuje jednoduchý způsob, jak si ověřit, že sbíráte to pravé, stačí pouhé přičichnutí.
Použití je různorodé, odpuzuje hmyz, slouží jako dezinfekční prostředek, listy leza naložit do oleje. V kuchyni ho používejte v syrovém stavu dle své fantazie a chuti, do jídel připravovaných za tepla i za studena.