Aby nemovitosti byli chráněny před blesky, tak potřebujeme mít hromosvod. Abyste byli přesvědčeni o jeho správné funkčnosti, tak si zaplaťte revizi.
Hromosvod na nemovitosti
Ochrana před blesky
Blesk je nedílnou součástí přírodních jevů, kterou můžeme pozorovat i u nás. Dříve jej lidé přisuzovali vyšší moci, protože má skutečně velkou sílu, zapaluje lesy a dělá velký hluk. Dnes už pro něj máme vysvětlení, ovšem je stále nebezpečný, takže jej rozhodně nesmíme podceňovat. Pro svou bezpečnost bychom měli v přírodě dodržovat základní doporučení, abychom se tomuto nebezpečí vyhnuli.
Základem je nebýt poblíž železných konstrukcí a stromů, protože jak je známo, tak ty blesky přitahují. Naopak bezpečná je budova s hromosvodem či osobní automobil, protože ten elektřinu odvede a my zůstaneme uvnitř v bezpečí. Kromě ochrany zdraví musíme myslet i na majetek, kdy nejohroženější jsou elektrické rozvody a věci, do kterých může uhodit blesk a v takovém případě je tu riziko požáru. Z tohoto důvodu je populární Prokop Diviš se svým bleskosvodem, který chrání spoustu nemovitostí po celém světě.
Funkční hromosvod
Princip bleskosvodu není nijak složitý, ale za to je velmi důležitý. Většinou to funguje tak, že nejdříve se na nejvyšší místo budovy umístí kovová vodivá tyč. Vycházíme totiž z toho, že blesk přitahují vysoko umístěné a vodivé předměty. Následně se jej však potřebujeme efektivně zbavit. Proto z tyče svedeme dostatečně silné vodiče a ty zakopeme do určité hloubky. Tím se zajistí dostatečné uzemnění. V domácnosti je u dražší elektroniky zapojené v síti doporučeno používat přepěťovou ochranu.
U starších hromosvodů je dobré mít přehled, jestli v pořádku fungují, takže raději proveďte revizi. Ta bývá důležitá i pro pojišťovny, protože kdyby blesk způsobil požár domu a zjistí se, že jsme neměli fungující revizi či hromosvod, tak se může stát, že nám pojistka vyplacena nebude. Revize hromosvodů cena se odvíjí podle nemovitosti či počtu svodů. Vzhledem k tomu, že může zachránit životy a majetek je velmi nízká.