Pro vás, kdo jste si ji ještě nestihli založit bylinkový záhon či truhlík, máme několik tipů, jak letos udělat něco nejen pro okrasu zahrádky, ale i pro své zdraví. Koncem zimy je dost času důkladně si promyslet osevní plán. Osvědčilo se střídat zeleninu s bylinkami, neboť některé z nich odpuzují škůdce a podporují odolnost rostlin vůči chorobám.
Máta peprná
Bylina, která dokáže účinně mírnit plynatost a nadýmání a přináší úlevu při zažívacích obtížích. Inhalace máty pomáhá uvolňovat ucpaný nos, takže léčí záněty horních cest dýchacích. Mátový čaj podporuje funkci slinivky, jater a žlučníku. Odvar si snadno připravíte vyluhováním čerstvých nebo sušených mladých listů. Mentol obsažený v mátě snižuje napětí hladkého svalstva a tím mírní bolesti vnitřních orgánů. Máta je součástí směsí proti nespavosti, stresu a bolestem hlavy.
Rostlinu lze snadno množit listovými nebo oddenkovými řízky. Ještě jednodušší je zakoupit si zapěstovanou bylinu v zahradnictví či hypermarketu. Pěstování v květináči je krátkodobé, neboť malý prostor brzy nestačí rozrůstajícím se oddenkům. Máta je dlouhověká trvalka, která se dá úspěšně pěstovat v truhlíku nebo na záhoně, kde působí trochu starostí svou rozpínavostí. Dříve, než ji vysadíte, myslete především na její prostorové nároky.
Šalvěj lékařská
Stejně jako máta působí i šalvěj přímo blahodárně na naše trávicí ústrojí. Při pití čaje buďte opatrní, šalvějová silice thujon ve vyšších dávkách působí toxicky. Známý je antibakteriální a antivirotický účinek šalvěje, proto se odvar používá k výplachům a kloktání při zánětech ústní dutiny a bolestech v krku. Omezuje také pocení, účinkuje proti stresu a nespavosti, takže je vhodná při klimakterických obtížích.
Bylinu si můžete koupit jako sazenici, rozmnožit ji stonkovými řízky nebo snadno vypěstovat ze semen. Zjara ji vysejte do květináče a po ledových mužích vysaďte na slunné stanoviště. Keřík dorůstá do výšky asi 50 cm, takže bohatě vystačíte s jedinou rostlinou. Mladé lístky se sbírají před polednem za slunečných dnů a suší se při teplotě do 35°C. Chcete-li si připravit tinkturu, získáte ji extrakcí 25 g rozdrcených čerstvých listů ve 100 ml alkoholu. Tinkturu macerujeme ve tmě a při pokojové teplotě po dobu jednoho měsíce, poté ji přecedíme a dále uchováváme v ledničce. Ředěná slouží jako lék proti pocení nebo zevně jako kloktadlo.