Současný lidský život je plný technických vymožeností a kdybychom se vás zeptali, co vy osobně považujete za největší vynález všech dob, pak budete možná do popředí vyzdvihovat auta a letadla, kosmické lodě a třeba i vlaky a námořní dopravu. Někteří z vás by mohli vyjmenovat výpočetní techniku a elektroniku, mobilní sítě a Internet a samozřejmě také domácí spotřebiče, jako jsou automatické pračky, chladničky, varné desky, elektrické bojlery atd. To vše je samozřejmě účelné a v mnoha případech i nepostradatelné, ale my bychom se rádi pozastavili nad některými dílčími součástmi této techniky, kam patří i ozubená kola.
Kdybychom je neznali a neuměli vyrobit, život by se odvíjel jiným směrem a zřejmě bychom nedosáhli technického pokroku ani na úroveň středověku a možná ani starověku, neboť již v té době lidstvo ozubená kola znalo. Vzpomeňme kupříkladu pohon větrných mlýnů a převodovky pro mletí obilí, anebo věžní hodiny včetně známého pražského Orloje. Bez ozubených kol bychom dnes chodili pouze pěšky nebo jezdili na koních či na hovězím dobytku, neexistovala by auta, letadla, autobusy, vlaky ani jízdní kola a za své by vzala i běžná strojírenská výroba, která produkuje části strojů, domácích spotřebičů, nářadí, nábytku a mnoho dalšího spotřebního zboží.
A jak se ozubená kola vlastně vyrábí? K výrobě ozubených kol jsou zapotřebí například modulové frézy. Pracují tak, že postupně frézují drážku mezi zuby, jejich řezná část má tedy tvar mezizubové mezery. Po vyfrézování jedné mezery se obrobek (ozubené kolo) pootočí a frézuje se další mezera. Modulová fréza je schopna frézovat pouze ozubená kola s určitým počtem zubů, proto se například pro výrobu kol s odlišným počtem zubů využívá více fréz, které jsou zákazníkovi dodávány v takzvaných modulech. Modulová sada fréz pak může být schopna vyrábět poměrně širokou škálu ozubených kol.